W czasie pobytu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku pacjent znajduje się w szczególnej sytuacji mogącej wywołać poczucie lęku, niepewności, a wręcz bezradności, dlatego też szczegółowego znaczenia nabiera prawo pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez krewnych lub osoby wskazane przez pacjenta. Stanowi ono przejaw poszanowania praw pacjenta i jego autonomii.
- Pacjent w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku bez względu na wiek może skorzystać z prawa do dodatkowej opieki pielęgniarskiej.
- Uczestniczenie w procesie opieki nad pacjentem może być sprawowane przez krewnych lub osoby wskazane przez pacjenta pod warunkiem nie zakłócania prawidłowego procesu udzielania świadczeń medycznych, nie zakłócania spokoju i intymności pozostałych pacjentów.
- W sytuacji, kiedy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli i nie posiada przedstawiciela ustawowego dopuszcza się uczestniczenie w procesie opieki nad nim przez najbliższą rodzinę.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczący w procesie opieki po poinformowaniu lekarza/pielęgniarki co do zakresu, czasu i miejsca wykonywania czynności tej opieki oraz uzyskaniu akceptacji na wykonanie tych czynności. W tym samym czasie uczestniczyć w procesie opieki nad pacjentem może tylko jedna osoba.
- Czynności związane z opieką świadczone przez krewnych lub osoby wskazane przez pacjenta nie mogą zakłócać rytmu pracy personelu medycznego oraz mogą być ograniczone ze względów sanitarno epidemiologicznych, porządkowych lub ze względu na innych chorych przebywających w Klinice/Oddziale.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczący w procesie opieki są zobowiązane do przestrzegania następujących zasad podczas pobytu w Klinice/Oddziale, polegających na zakazie:
• wnoszenia i spożywania na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
w Białymstoku napojów alkoholowych, palenia wyrobów tytoniowych oraz obrotu, posiadania i używania narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych i innych podobnie działających,
• wstępu na teren Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dla osób odwiedzających pozostających pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych podobnych środków,
• handlu obnośnego,
• wprowadzania zwierząt do budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
w Białymstoku,
• prowadzenia głośnych rozmów,
• zakłócania spokoju innych pacjentów,
• siadania na łóżku chorego i łóżkach innych pacjentów,
• dostarczania choremu artykułów spożywczych, które zostały zabronione przez personel medyczny. - Uczestniczyć w procesie opieki nie mogą krewi lub osoby:
• pod wpływem alkoholu,
• chore (z objawami infekcji),
• nie przestrzegające zasad higieny,
• stosujące swoje metody pielęgnacyjno-lecznicze,
• nie przestrzegające regulaminu organizacyjnego. - Rodzaj oraz zakres opieki pielęgnacyjnej określony jest przez personel medyczny (pielęgniarkę) indywidualnie dla każdego pacjenta.
- Krewni i osoby wskazane przez pacjenta mogą uczestniczyć w procesie opieki poprzez wykonywanie:
• czynności związanych z utrzymaniem właściwego stanu higieny: toaleta ciała w łóżku, kąpiel/mycie w łazience, mycie głowy, czesanie, pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, zmiana pieluchomajtek, ścielenie łóżka bez zmiany bielizny, ścielenie łóżka ze zmianą bielizny (pościelowej, osobistej), obcinanie paznokci, golenie, toaletę przeciwodleżynową (oklepywanie);
• czynności związanych ze sprawnością ruchową: pomoc przy wstawaniu z łóżka, pomoc przy chodzeniu, pomoc w zapewnianiu wygodnej pozycji siedzącej, obracanie na bok, pomoc w zmianie pozycji, uczestniczenie w procesie rehabilitacji w porozumieniu z rehabilitantem (spacerowanie po korytarzu, sadzanie w łóżku), zmianę pozycji ułożenia ciała (odwracanie na boki); czynności związanych z karmieniem: karmienie
z wyjątkiem pacjentów nieprzytomnych i mających problemy z połykaniem, ściśle według zaleconej diety, po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym, zwilżanie ust, podawanie płynów do picia;
• zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i duchowych (czytanie, rozmowa). - Inne czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze nie wymienione w powyższym wykazie wymagają zgłoszenia personelowi medycznemu i uzyskania zgody na ich wykonanie.
- W Klinikach/Oddziałach i na odcinkach intensywnej opieki medycznej uczestniczenie
w procesie opieki nad pacjentem krewnych lub osób wskazanych przez pacjenta odbywa się tylko i wyłącznie po bezpośrednim skontaktowaniu się z pielęgniarką dyżurną danej Kliniki/Oddziału. - W przypadku Kliniki Perinatologii i Położnictwa ze Szkołą Rodzenia uczestniczenie
w procesie opieki nad pacjentem krewnych lub osób wskazanych przez pacjenta dotyczy również towarzyszenia przy porodzie. - W przypadku Kliniki Neonatologicznej zakres uczestniczenia w procesie opieki nad pacjentem krewnych lub osób wskazanych przez pacjenta odbywa się pod nadzorem pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Uczestniczenie
w procesie opieki nad pacjentem może obejmować pomoc matce w karmieniu piersią
i przewijanie noworodka. - Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczące w procesie opieki nad pacjentem nie mogą żądać od Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wynagrodzenia z tego tytułu.
- Krewnym lub osobom wskazanym przez pacjenta uczestniczącym w procesie opieki nad pacjentem nie wolno samodzielnie stosować środków i zabiegów leczniczych, podawać leków, dokonywać zmian w diecie i zaleceniach lekarza i/lub pielęgniarki.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczący w procesie opieki zgłaszają fakt przybycia oraz opuszczenia Kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dyżurnej pielęgniarce.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczący w procesie opieki są zobowiązani do przestrzegania zasad korzystania z urządzeń i sprzętu powierzonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta uczestniczący w procesie opieki mają możliwość po uzyskaniu zgody pacjenta:
• obecności przy wizycie lekarskiej swojego podopiecznego
• współuczestniczenia w procesie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji, rehabilitacji, promocji zdrowia w zakresie wskazanym przez personel medyczny
• uczestniczenia w badanych diagnostycznych, za wyjątkiem sytuacji epidemiologicznych, narażenia na promieniowanie jonizujące, itp. - Korzystanie przez pacjenta z prawa do uczestniczenia w procesie opieki krewnych lub osób przez niego wskazanych nie zwalnia personelu medycznego z opieki nad pacjentem.
- Krewni lub osoby wskazane przez pacjenta mają możliwość korzystania z łazienki, łóżka, posiłku, gorącego napoju, z telewizora na zasadach obowiązujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
- Za szkody powstałe z winy krewnych lub osób wskazanych przez pacjenta uczestniczących w procesie opieki nad pacjentem odpowiedzialność materialną ponoszą odpowiednio te osoby.
- Nadzór nad przebiegiem uczestniczenia w procesie opieki krewnych lub osób wskazanych przez pacjenta sprawuje pielęgniarka/położna, jednocześnie nie zwalnia to pielęgniarki/położnej od opieki nad pacjentem.