Lekarz Kierujący Centrum Zdrowia Psychicznego:
dr n. med. Anna Bańkowska – Łuksza, specjalista psychiatrii/psychoterapeuta
Koordynator:
mgr Danuta Maciejewska – specjalista organizacji i zarzadzania
Rejestracja:
Magdalena Puchlik
Paulina Sawoniuk
Adres:
ul. Wołodyjowskiego 2
15-272 Białystok
Rejestracja
Telefon: 85 831 7315
e-mail: czp@uskwb.pl
Zespół Lekarski
-
dr n. med. Tomasz Markowski - specjalista psychiatrii
-
dr n. med. Aleksandra Wojtulewska-Supron – specjalista psychiatrii
-
dr n. med. Dominik Wincewicz – specjalista psychiatrii
-
lek. Daniel Zalewski – specjalista psychiatrii
-
lek. Sara Fakhari -– specjalista psychiatrii w trakcie
-
lek. Aleksandra Wrzołek – specjalista psychiatrii w trakcie
-
lek. Milena Staniec - Kutera– specjalista psychiatrii w trakcie
Psycholodzy i Terapeuci
- Anna Siemienko - psycholog kliniczny/psychoterapeuta
- Urszula Porowska – psycholog kliniczny
- Milena Grabińska – psycholog
- Izabela Maczuga – psycholog
- Katarzyna Fydrych – psycholog
- Anna Bielenica – psycholog
- Anna Kamińska - psycholog
- Klaudiusz Matuszny – psycholog
- Ewelina Drężek – terapeuta zajęciowy
- Anna Bobrowicz – terapeuta zajęciowy
- Krzysztof Kondracki – terapeuta środowiskowy
Zespół Pielęgniarski
- Kamila Sawicka - specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
- Małgorzata Brysiewicz – specjalista pielęgniarstwa internistycznego (zachowawczego)
- Danuta Szymanowicz - specjalista pielęgniarstwa internistycznego (zachowawczego)
- Halina Linowska - specjalista pielęgniarstwa internistycznego (zachowawczego)
Personel Pomocniczy
- Pamela Szczerbowska – pracownik socjalny
- Krzysztof Jeżak – asystent zdrowienia
- Agnieszka Gutowska – mgr zdrowia publicznego
- O Centrum Zdrowia Psychicznego
- Poradnia
- Zespół Leczenia Środowiskowego
- Oddział Dzienny Psychiatryczny
- Oddział Psychiatryczny CZP
O Centrum Zdrowia Psychicznego
Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia profesjonalną i kompleksową opiekę zdrowotną pacjentom pełnoletnim cierpiącym na zaburzenia psychiczne.
Pacjent do Centrum Zdrowia Psychicznego może zgłosić się z każdym problemem psychicznym, niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową czy inne problemy psychiczne. Otrzyma pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez CZP są bezpłatne i mogą obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.
Rejestracja i informacja pod nr tel. 85 831 73 15 lub 85 831 73 00
Osoby potrzebujące pomocy powinny kontaktować się Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym przy Poradni Zdrowia Psychicznego . Uzyskają tam niezbędną pomoc oraz informacje, co do możliwych form pomocy. Do punktu mogą się zgłaszać osobiście, drogą telefoniczną lub e-mailową, ponadto przez osoby trzecie za zgodą pacjenta.
Uzgodnienie terminu przyjęcia z oceną potrzeb zdrowotnych, ze wskazaniem miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.
Poradnia
Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny udzielają świadczeń opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy),
Rejestracja i informacja pod nr tel. 85 831 73 15 lub 85 831 73 00
W Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym przy Poradni Zdrowia Psychicznego pacjenci uzyskają niezbędną pomoc oraz informacje, co do możliwych form pomocy, osobiście w miejscu udzielania świadczeń w sytuacji kryzysu, drogą telefoniczną lub e-mailową, ponadto przez osoby trzecie za zgodą pacjenta. Uzgodnienie terminu przyjęcia z oceną potrzeb zdrowotnych, ze wskazaniem miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.
W Poradni Zdrowia Psychicznego udzielane są świadczenia w zakresie diagnozy psychiatrycznej i psychologicznej, oraz leczenia i terapii zaburzeń psychicznych. Pacjenci uzyskają pomoc w sytuacjach kryzysowych, ze zmagającymi się m. in. z trudnościami, emocjonalnymi, skutkami przewlekłego stresu, zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania, snu jak oraz w wielu innych problemach.
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są w formie opieki:
- czynnej –obejmującej leczenie i wsparcie osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, które wymagają zapewnienia ciągłości świadczeń opieki zdrowotnej, aktywnego podtrzymywania kontaktu i wyprzedzającego rozwiązywania problemów;
- długoterminowej – leczenia stacjonarnego na oddziale (opieka całodobowa);
- krótkoterminowej –osobom z zaburzeniami epizodycznymi lub nawracającymi;
- doraźnej – osobom w stanach nagłych i przypadkach pilnych ( nagłe, przewidziane pogorszenie stanu zdrowia, wymagające podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych, leczniczych);
- konsultacyjnej
Zespół Leczenia Środowiskowego
Zespół Leczenia środowiskowego (leczenie środowiskowe domowe)
Podstawową formą Zespółu Leczenia Środowiskowej (leczenie środowiskowe domowe) - ul. Wołodyjowskiego 2 są porady, wizyty domowe i zapewnienie świadczeń zdrowotnych w środowisku społecznym pacjentom zgodnie z ustalonym planem leczenia. Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego) obejmuje kompleksowym programem terapeutycznym osobę z zaburzeniami psychicznymi i jego rodzinę w środowisku zamieszkania.
W Zespole zatrudnione są osoby o różnych specjalnościach zawodowych: psychiatra, psycholog (psychoterapeuta), pielęgniarka, terapeuta środowiskowy.
Oddział Dzienny Psychiatryczny
Świadczenia w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00, - przy ul. Marii Skłodowskiej -Curie 24a (pomieszczenia Kliniki Rehabilitacji)
Oddział Dzienny Psychiatryczny jest oddziałem koedukacyjnym. To miejsce dające możliwość korzystania z programów treningowych i warsztatów pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają hospitalizacji całodobowej. Zajęcia na oddziale trwają pięć godzin, po czym pacjenci wracają do swojego środowiska: domu, rodziny.
Oddział Psychiatryczny CZP
Oddział Psychiatryczny CZP - udziela świadczeń całodobowo. Realizuje nowoczesne trendy w lecznictwie psychiatrycznym i zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Pacjenci oddziału mają możliwość korzystania na miejscu z konsultacji lekarzy innych specjalności oraz diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej.
W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapewniona koordynacja udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, sporządzany jest plan terapii i zdrowienia, przez zespół osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniobiorcy, w jego skład wchodzi co najmniej lekarz i koordynator opieki. Plan podlega okresowej ewaluacji co najmniej raz w roku i stanowi ważny element dokumentacji medycznej.