Fundacja Siepomaga, we współpracy z darczyńcą z USA, przekazała naszemu szpitalowi ambulans reanimacyjny z aparaturą ECMO – pierwszy tego typu na Podlasiu. To nie koniec wspólnej inicjatywy, której celem jest wsparcie podlaskich medyków.
Od niedawna po ulicach Białegostoku i drogach województwa podlaskiego jeździ nowy specjalistyczny ambulans reanimacyjny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Żółty ambulans oznaczony logotypem Fundacji Siepomaga jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę ECMO, czyli tzw. płucoserce, które zastępuje pracę tych narządów w przypadku ich skrajnej niewydolności. Jest to jeden z najnowocześniejszych ambulansów tego typu w Polsce i pierwszy mobilny zespół ECMO w województwie podlaskim.
Karetka i jej specjalistyczne wyposażenie o łącznej wartości ponad 1 mln złotych zostało przekazane białostockiemu szpitalowi przez Fundację Siepomaga i pochodzącego z Białegostoku darczyńcę z USA.
– Zawsze staramy się docierać z pomocą tam, gdzie jest ona faktycznie potrzebna, a nie tylko “dobrze wygląda”. Wyznajemy zasadę, że tylko razem mamy wielką moc pomagania i dlatego kiedy postanowiliśmy wesprzeć szpital w Białymstoku, listę ewentualnych potrzeb, które moglibyśmy sfinansować konsultowaliśmy zarówno z Ministerstwem Zdrowia, jak i specjalistami białostockiego szpitala. – mówi Agnieszka Nowik, wiceprezes Fundacji Siepomaga.
Pomoc Fundacji Siepomaga i jej partnera z USA okazała się precyzyjną odpowiedzią na potrzeby białostockiego szpitala i pacjentów z Podlasia.
– Na prośbę naszych lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii ambulans został wyposażony w aparaturę ECMO. To jedyna karetka na Podlasiu przystosowana do wykorzystywania takiej aparatury. Co ważne samo urządzenie jest przenośne, czyli może być wykorzystywane przy transporcie pacjentów ze ze skrajna niewydolnością krążeniowo-oddechową. Ale możne je również odłączyć i wykorzystać stacjonarnie do ratowania życia pacjentów w szpitalu – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy USK w Białymstoku.
Ambulans służy chorym od kilku miesięcy. Jego 3-osobowę załogę stanowi lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny i kierowca. Pod koniec roku do szpitala dostarczona została aparatura ECMO. Co ważne, aparatura ta może być również stosowana m.in. w skrajnie ciężkich przypadkach zakażenia wirusem SarsCOV-2.
Darczyńca nie chce szeroko rozgłaszać swojego zaangażowania. Wiadomo o nim, że pochodzi z Białegostoku, od lat mieszka i pracuje w USA. Jeśli jednak spotkamy na ulicach Białegostoku żółtą karetkę reanimacyjną z logo Siepomaga i szpitalnym numerem “USKwB 005”, to na tylnych drzwiach pojazdu odczytamy informację: “Dar dla Białegostoku sfinansowany przez rodzinę Żukowskich i Fundację Siepomaga”.
Fundacja zapowiada dalszą współpracę z darczyńcą. Obecnie finalizowana jest kolejna dostawa nowoczesnego sprzętu medycznego dla USK, który został zakupiony przez fundację dzięki jego wsparciu.
Fundacja Siepomaga od blisko 10 lat prowadzi największą polską platformą charytatywną Siepomaga.pl, która umożliwia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zdrowotnej zbiórkę środków na finansowanie leczenia lub rehabilitacji https://www.siepomaga.pl/jak-dzialamy/potrzebujacy . Fundacja wspiera również polskie placówki medyczne. W roku 2020 przeprowadziła internetową zbiórkę środków finansowych na wsparcie polskich medyków w walce z koronawirusem, która okazała się największa zbiórką fundraisingową w historii polskiego Internetu; w latach 2020-2021 przekazał pomoc ponad 632 placówkom medycznym w całym kraju (środki ochrony osobistej, aparatura medyczna) o łącznej wartości ponad 30 488 087,98 zł. W ub. roku zakupiła dla stacji państwowego systemu ratownictwa medycznego 7 nowoczesnych ambulansów reanimacyjnych, które zastąpiły na polskich drogach jedne z najstarszych ambulansów w kraju https://www.siepomaga.pl/blog/10-nowoczesne-ambulanse-od-siepomaga-pl-zastapia-medyczne-oldtimery Jeden z ambulansów trafił wówczas do podlaskiej stacji Pogotowia Ratunkowego w Ciechanowcu