Jedną z ważnych metod poprawy bezpieczeństwa pacjenta, a także personelu szpitala, jest prowadzenie monitorowania zdarzeń niepożądanych. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zgłaszane zdarzenia niepożądane są rejestrowane oraz analizowane.
Na podstawie prowadzonych analiz w Szpitalu wprowadzane są zmiany w procedurach postępowania oraz opracowuje się działania mające na celu uniknięcie podobnych zdarzeń w przyszłości.
Czym są zdarzenia niepożądane?
Zdarzenie niepożądane (wg WHO) – to każda szkoda wywołana w trakcie lub w efekcie leczenia, nie związana z naturalnym przebiegiem choroby, stanem zdrowia pacjenta, lub jest to ryzyko wystąpienia tej szkody.
Zdarzenia niepożądanego nie stanowi zdarzenie, którego skutek jest przewidywanym skutkiem prawidłowo przeprowadzonego leczenia, np. powikłanie wpisane w ryzyko zabiegu operacyjnego.
Do zdarzeń niepożądanych możemy zaliczyć, m. in.:
- błędy w trakcie zabiegu (błędna identyfikacja pacjenta, miejsca, strony operowanej, procedury),
- ciało obce pozostawione w polu operacyjnym,
- uszkodzenie ciała powstałe w wyniku zabiegu operacyjnego,
- zator płucny lub zakrzepica żył głębokich po zabiegu operacyjnym,
- sepsa po zabiegu operacyjnym
- niewłaściwe podanie leku (nie ten lek, dawka, pacjent, czas podania, droga podania),
- awarie sprzętu w trakcie zabiegów,
- upadek pacjenta,
- samowolne oddalenie się pacjenta ze szpitala,
- samobójstwo w szpitalu.
Jak zgłosić zdarzenie niepożądane?
- personelowi Szpitala, który następnie zgłosi zdarzenie zgodnie z obowiązująca w Szpitalu procedurą zgłaszania zdarzeń niepożądanych,
- drogą elektroniczną na adres e-mail: zdarzenia@uskwb.pl – w celu ułatwienia zgłoszenia przygotowaliśmy dla Państwa specjalny formularz – pobierz,
- w formie papierowej poprzez umieszczenie wypełnionego formularza w dedykowanej do tego celu skrzyni, która znajduje się w lokalizacji Szpitala przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A – przy szatni Szpitala wejście od ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A.
Po przeanalizowaniu zgłoszonych zdarzeń wszelkie dane podlegają anonimizacji.
Więcej informacji o zdarzeniach niepożądanych znajdziecie Państwo w specjalnie przygotowanym informatorze – pobierz