Po 2- godzinnym kontakcie „skóra do skóry” na Sali porodowej mama wraz z dzieckiem trafia na oddział położniczy. W naszym oddziale obowiązuje system hospitalizacji rooming-in, co umożliwia stałe przebywanie Mamy z dzieckiem. W sytuacji, gdy dziecko wymaga intensywnej opieki i ciągłej obserwacji personelu medycznego, matka ma zapewniony nieograniczony dostęp do dziecka.
Oddział położnictwa dysponuje 14 salami : dwiema 1- osobowymi oraz 12 dwuosobowymi, wyposażonymi w wygodne łóżka, szafki, elektryczny system łączności z personelem. W każdej sali znajduje się stanowisko do pielęgnacji dziecka, co znacznie ułatwia Mamie opiekę nad maleństwem.
Życzliwy i profesjonalny personel czuwa nad prawidłowym przebiegiem połogu u Mamy oraz okresem adaptacyjnym u noworodka. Położne uczą Mamy jak zajmować się swoim nowo narodzonym maleństwem i jak je pielęgnować. Pomagają przejść Mamie przez trudny okres pierwszych dni połogu.
W strukturach oddziału znajduję się pokój laktacyjny, gdzie każda mama uzyska pomoc w zakresie laktacji i problemów związanych z karmieniem piersią.
W trudnościach w przestawaniu się do nowej roli życiowej młode Mamy mają możliwość rozmowy (wsparcia, porady) oferowanej przez psychologa szpitalnego.
Przy Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka działa Punkt Laktacyjny, gdzie udzielane są nieodpłatnie konsultacje laktacyjne.
Zakres konsultacji w poradni laktacyjnej będzie obejmować:
- Trudności z przystawianiem dziecka do piersi
- Rozbudzanie i utrzymanie laktacji w sytuacji oddzielenia matki od dziecka
- Przystawianie do piersi dzieci urodzonych przedwcześnie
- Monitorowanie przebiegu karmienia w sytuacjach: przechodzenia z karmienia, odciąganym pokarmem na karmienie z piersi lub przechodzenia z karmienia, sztucznego/mieszanego na karmienie naturalne
- Ocenę skuteczności karmienia piersią
- Niedobór pokarmu u dziecka ze słabymi przyrostami masy ciała
- Prawidłowe postępowanie w fizjologii nawału pokarmowego
- Patologię laktacji - obrzęk, zastój, zapalenie piersi
- Bolesność i uszkodzenia brodawek sutkowych
- Kontynuację karmienia piersią po powrocie do pracy
- Odstawianie dziecka od piersi