Zespół Lekarski
Lekarze specjaliści
- prof. dr hab. n. med. Piotr Knapp - starszy asystent
- dr n. med. Ewa Klank-Sokołowska - starszy asystent
- lek. Wiktor Bortnik - asystent
- lek. Piotr Sitnik - asystent
Położne
- dr n. o zd. Agnieszka Wojno - położna oddziałowa
- Monika Abramowicz - położna
- mgr Joanna Borowska - położna
- mgr Marta Chomontowska-Dziuba - położna
- Katarzyna Dziekońska - położna
- Beata Krasowska - położna
- Elżbieta Kotuk - położna
- mgr Nadia Łukasik - położna
- mgr Martyna Sarosiek - położna
- mgr Edyta Szoka - położna
- mgr Emilia Wajszczuk - położna
- mgr Wanda Wojtulewicz - położna
O Klinice
Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało na początku 2018 roku jako Pododdział Ginekologii Onkologicznej z Chemioterapią. Podoodział został wydzielony ze struktur Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W marcu 2019 roku Pododdział zmienił lokalizację, powiększył się dwukrotnie i zmienił nazwe na Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Praca UCO koncentruje się na operacyjnym leczeniu nowotworów żeńskich narządów płciowych w oparciu o najnowsze standardy i osiągnięcia medycyny w zakresie leczenia onkologicznego. Wykonujemy zabiegi z dostępu laparoskopowego, pochwowego i brzusznego. Pacjentki zgłaszające się do UCO mogą liczyć na kompleksową opieką: na miejscu wykonywane są zabiegi diagnostyczne z pobraniem wycinków do badania histologicznego, wykonywane jest diagnostyka obrazowa oraz laboratoryjna, określa się rozpoznanie i zaawansowanie choroby oraz ustala się plan leczenia. W Uniwersyteckim Centrum Onkologii podawana jest również chemioterapia (przed lub po leczeniu operacyjnym). Pacjentami opiekuje się zespół lekarzy specjalizujących się w ginekologii onkologicznej i dedykowany zespół pielęgniarski, przygotowany do opieki nad takimi chorymi.
Koordynatorem pracy Pododdziału Ginekologii Onkologicznej jest dr hab. Paweł Knapp, pierwszy Polak wybrany do Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). ESGO - to organizacja skupiająca ponad 2,5 tys. lekarzy i naukowców z 30 krajów, a jego najważniejszą rolą jest wyznaczanie standardów leczenia onkologicznego w Europie.
Dr hab. Paweł Knapp posiada tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwo i ginekologia oraz ginekologia onkologiczna. Ukończył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a doświadczenie kliniczne zdobywał w prestiżowych ośrodkach medycznych na całym świecie m.in. w University of California, Irvine w Stanach Zjednoczonych (u prof. Roberta Bristow’a), Memorial Sloan-Kattering Cancer Center w Nowym Jorku (prof. Dennis Chi), w klinice Charite w Berlinie, w Hadassah Medical Center w Izraelu, a także na uniwersytetach w Niemczech, Szwecji, Francji, Czechach i Kalifornii.
Leczenie
W Uniwersyteckim Centrum Onkologii wykonuje się operacyjne leczenie:
- Nowotworów jajników (operacje ultraradykalne tzw. operacje cytoredukcyjne łącznie z rozszerzeniem procedur o zabiegi na przewodzie pokarmowym, układzie moczowym i w obrębie całej jamy brzusznej w przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej.
- Nowotworów szyjki macicy (radykalne wycięcie macicy, TMMR, z wycięciem węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych, proste wycięcie macicy, konizacja szyjki macicy).
- Nowotworów trzonu macicy - wycięcie macicy z przydatkami z określeniem dalszego zakresu operacji (wycięcie węzłów chłonnych miedniczych i/lub okołoaortalnych) na podstawie badania śródoperacyjnego.
- Nowotworów sromu: proste i radykalne wycięcie sromu, wycięcie węzłów chłonnych pachwinowych, biopsja węzła wartowniczego.
- Operacyjne leczenie wznowy nowotworów ginekologicznych: zabiegi w obrębie miednicy mniejszej, narządów jamy brzusznej, egzenteracja miednicy mniejszej.
- Operacyjne leczenie niezłośliwych nowotworów kobiecych narządów rodnych
- Operacje profilaktyczne usunięcia jajników u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka onkologicznego
- Operacje onkologiczne u pacjentek ciężarnych;
- Chemioterapia przedoperacyjna, pooperacyjna oraz chemioterapia HIPEC - czyli chemioterapia dootrzewnowa w warunkach hipertermii (wykonujemy to jako jedyni na Podlasiu i jako jedni z nielicznych w Polsce).
Stowarzyszenie Eurydyki
Przy UCO działa również Stowarzyszenie Eurydyki, które zrzesza kobiety po operacjach ginekologiczno-onkologicznych. Głównym celem Stowarzyszenia jest pomoc Paniom potrzebującym wsparcia przed, w trakcie i po leczeniu nowotworów ginekologicznych.